#1

Tinórús kérdés

- GOMBÁK 03.08.2014. 15:36
- Kele | 666 Hozzászólás

Lombos erdőben, nyárfa alatt kaptam le. Kissé már öreg, meg kukacos volt, s a képek se túl jók, de valami közelebbi mondható róla? Kicsit kevés a leírás, de aranytinóru lehet?

Csatolt képek:
Fel!

#2

RE: Tinórús kérdés

- GOMBÁK 04.08.2014. 08:18
- disznófülgomba | 1.238 Hozzászólás

Biztos, hogy nem aranytinóru, az savanyú talajú bükkösökben van.
Sajnos tényleg nem jók a képek, nem látni sok fontos bélyeget a tönkön.
Az egész gomba keresztmetszeti elvágása is segíthetett volna a határozásban.
Nagysága mekkora volt?


Javítva: 04.08.2014. 08:19 | Fel!

#3

RE: Tinórús kérdés

- GOMBÁK 04.08.2014. 09:32
- Kele | 666 Hozzászólás

Magasságra úgy arasznyi, 20-25 cm, a kalap kb. 12-15 cm
Milyen bélyegek hiányoznak? (legközelebbre)
Nem tudom, látszik-e, de a kalapbőr hézagaiban pirosas-rózsaszín volt. Sajnos bicska nem volt nálam... A bőr nem volt nyálkás, csak kissé nedves a korábbi esőtől. A tönkön hálózatos részt nem láttam. A kékülés gyorsan bekövetkezett. A tönk nem kékült, s az alja sem piroslott, bár ez a kortól, meg a roncsolástól nem tudom mennyire biztos.
Valamilyen nemezestinóru?


Javítva: 04.08.2014. 09:34 | Fel!

#4

RE: Tinórús kérdés

- GOMBÁK 07.08.2014. 21:36
- disznófülgomba | 1.238 Hozzászólás

Vagy marha nagyra nőtt Xerocomus a gombád, vagy akár már egy Boletus is lehetne ilyen paraméterekkel.
A jövőben mindenképpen éles kép kell, félbe vágott gombával, tönk mintázottságának megfigyelhetőségével
Változékony tinórura tippelnék, nézzél a neten képeket Boletus luridus -ra, hátha hasonlónak véled. Magam erről a képről csak tippelgetek, biztosat mondani nem merek. (Mintha hosszú szemű hálózat lenne a homályos képeden)


Javítva: 07.08.2014. 21:39 | Fel!

#5

RE: Tinórús kérdés

- GOMBÁK 08.08.2014. 09:55
- Kele | 666 Hozzászólás

Köszönöm szépen, a tönkön semmilyen piros szín nem volt, ahogy jobban nézegettem a képeket neten, eszembe jutott, hogy miért az aranytinórut gyanítottam, előző nap találtam egy tök hasonló gombát, az nyálkás kalapú volt, s keskeny tönkű, meg a pórusai is sűrűn álltak, apró keskeny kerek csövecskékkel, ezt a tönköt szedtem szét, s rostos-szálas volt, meg pirosas. Ezt a hasasabbat nem, tehát akár kékülhetett is, bocs.
A változékonyra a múltkori eset óta figyelek, de ez teljesen sárgás volt, pirosas szín nem volt rajta. Bár a gyökérkapcsolt volta elgondolkodtat, mert a nyárfa alatt szinte a gyökéren voltak.
Legközelebb igyekszem jobban odafigyelni, köszi.

Fel!


Látogatók
0 Fórumtag és 16 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17327 topik és 72409 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).